CVT, robot lub zwykła maszyna - co wybrać? - Prowadzenie magazynu

 1. Robot podwójnego sprzęgła
 2. Wariatory
 3. Wariator paska klinowego
 4. Pasek klinowy
 5. Dobra stara transmisja hydromechaniczna
 6. Wnioski

Ogólne uwagi na temat zalet i wad „pióra” i maszyny niedawno wyraziliśmy to . Jednak natychmiast obiecali kontynuować temat: w końcu automaty nie są ograniczone tylko do hydromechaniki. Rozumiemy roboty, wariatory i inne DSG.

Po raz pierwszy zetknąłem się z tego typu skrzynią biegów, wynajmując Fiat Grande Punto we Włoszech z silnikiem wysokoprężnym turbo o mocy 90 koni mechanicznych i robotem jednotarczowym w środku zera we Włoszech.

Na takim zboczu fiatik dał mi trochę siwych włosów.

Materiały na ten temat

Materiały na ten temat

Pewnego razu samochód przetoczył się tak szybko, zdradziecko, że prawie uszkodził mur zamku, który był tam od XIV wieku. Od innych wspomnień - brzydkie przyspieszenie, nieodpowiednie zachowanie w korkach. Redakcja Vesta i Ixray z AMT również nie pokazała się z najlepszą ręką podczas podróży po mieście. Szalony i nieprzyjemny w zarządzaniu maszyną. A zasoby sprzęgła, według kolegi, który stale jeździ Veste okazał się bardzo niski.

Krótko mówiąc, moja opinia: robot z jednym dyskiem na nic. Lepiej tańczyć jig na pedałach serwisowych Largus z manualną skrzynią biegów w dzikich korkach w Moskwie, gdy kilkanaście kilometrów czasami brodzisz godzinę niż takie automaty.

Robot podwójnego sprzęgła

Przykłady zastosowania: niektóre modele Mercedes-Benz, BMW, Mini, Ford, większość samochodów koncernu Volkswagen, w tym Audi, Skoda, Seat.

Istotą tego pomysłu jest to, że dla parzystych i nieparzystych kół zębatych oddzielne są wały główne, a zatem odpowiedzialne są oddzielne tarcze sprzęgła. Jeśli poruszasz się na pierwszym biegu, drugi wał już obraca się do drugiego! Z tego powodu przełączanie następuje bardzo szybko - w ciągu milisekund. Człowiek o takiej zwinności jest niezdolny. W tym samym czasie żadne szarpnięcia nie są praktycznie odczuwalne podczas zmiany biegów. Oba felgi z mokrym sprzęgłem są używane - to jest sześciobiegowa skrzynia DSG 6, a suche - 7-biegowa DSG. Zasób „Suche” sprzęgła są bardzo ograniczone i prawie nigdy nie osiągają 100 000 km, a przy agresywnej jeździe czasami nie przekraczają 30 000 km.

DSG mokre sprzęgło do samochodów z silnikiem poprzecznym.


Cnoty

Wady

 • Szybkie, dyskretne przełączanie
 • Dobra dynamika przyspieszenia
 • Wydajność
 • Koszt budowy
 • Niewystarczająca niezawodność jednostek sterujących
 • Niewystarczające zasoby „suche”

Skoda z automatyczną skrzynią biegów DSG. Wymarzony przez pierwsze 30–80 tysięcy kilometrów.

Osobiste wrażenia są ograniczone do podróży samochodami, które nasz wydawca zapewnia do testowania rosyjskich przedstawicielstw różnych marek. Maszyny te są praktycznie nowe, z małymi biegami, na których nie pojawiły się jeszcze charakterystyczne problemy robotów z dwoma napędami. Wszystko wygląda świetnie: szybkie, mocne, ciche - pewne zalety. Jeśli jednak wybierzesz samochód do użytku osobistego, a przebieg ma być duży, lepiej wybrać tradycyjną automatyczną przekładnię hydromechaniczną lub starą mechanikę jako skrzynię biegów.

Wariatory

Szumem takiego pudełka jest to, że zwykłe przełączanie stopni nie jest tutaj w zasadzie! Na wałach wejściowych i wyjściowych zamocowane są dyski o kształcie stożka, tworzące rodzaj koła pasowego o zmiennej średnicy. Wał łączy przekładnię - pasek klinowy, łańcuch itp. Przesuwając stożki względem siebie, możesz płynnie zmienić przełożenie. Zabawka nie jest tania. Do pracy wymagany jest specjalny płyn przekładniowy, którego poziom musi być dokładnie monitorowany.

Gatunki wariatory sporo - poniżej są główne.

Wariator paska klinowego

Przykłady użycia: Nissan Qashqai, Nissan X-Track, Renault Kaptur , Mitsubishi Outlander itp.

Ciągle zmienne przekładnie są często instalowane w popularnych zwrotnicach. Logika jest prosta: w przypadku samochodu rodzinnego pudełko nie zostało jeszcze wynalezione, aby było wygodniejsze w obsłudze.


Wariator paska klinowego jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem przekładni bezstopniowych. Torque emituje metalowy pas popychający. Końce trapezowych elementów zamontowanych na taśmie, stykających się ze stożkami, powodują ich obracanie. Jednocześnie stosowany jest konwencjonalny przemiennik momentu obrotowego z blokadą, jak w automatach hydromechanicznych. Po uruchomieniu przekładnia hydrokinetyczna zwiększa moment obrotowy silnika nawet czterokrotnie. Korzystanie z tej strony zapewnia płynny start podczas jazdy w ruchu miejskim.

Wariator może być nawet mniejszy niż ręczna skrzynia biegów.

Cnoty

Wady

 • Brak przełącznika
 • Łatwiejszy i tańszy automat hydromechaniczny
 • Zasób pasa jest zwykle ograniczony do 150 000 km

Pasek klinowy

Przykłady użycia: Audi A6, Subaru Forester.

Urządzenie jest podobne do wariatora paska klinowego, ale zamiast pasa, jako przekładnia zastosowano metalowy łańcuch składający się z płyt połączonych klinowymi osiami. To końce tych osi przekazują moment obrotowy. Inną różnicą jest to, że sprzęgła Audi używają sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego zamiast przekładni hydrokinetycznej.

Wariator zamontowany w Audi jest zaprojektowany do wzdłużnego układu silnika.

Cnoty

Wady

 • Brak przełącznika
 • Łatwiejszy i tańszy automat hydromechaniczny
 • Ograniczenia przeniesienia momentu obrotowego

Oba typy przekładni bezstopniowych zaczęły ostatnio działać w wirtualnych krokach. Podobno kierowcom bardziej się to podoba, ponieważ silnik nie wył na jednej nucie.

Zazwyczaj wariator szybko przegrzewa się podczas jazdy w terenie. Wystarczy trochę się poślizgnąć. Ale są wyjątki. Na przykład Subaru Forester, wyposażony w wariator, jest w stanie znacznie przekraczać asfalt.


Zgodnie z właściwościami konsumenta wariator jest najlepszym rodzajem skrzyni biegów. Zapewnia szybkie przyspieszenie, ale co z monotonnym dźwiękiem ... Pamiętam, że Hottabych usunął dźwięk silników latającego samolotu, ale do czego to doprowadziło? Uczestnicy wydarzeń ledwo przeżyli ... Na płaskiej autostradzie przy prędkości samochodu, nieco ponad sto, prędkość silnika nie osiąga 2000. Jest hamowanie silnikiem. Osobiście obawiam się o zasoby pasa i ogrzeję zimą nawet więcej niż silnik, ale CVT. I tak - idealne pudełko (ugh, not gear)!

I tak, zapomniałem: wariatory na stoku się nie wycofują!

Dobra stara transmisja hydromechaniczna

Przykłady użycia: prawie cała gama koreańskich i amerykańskich marek, a także stosunkowo mocne samochody innych producentów.

Jest to stopniowana przekładnia planetarna połączona z silnikiem poprzez przemiennik momentu obrotowego. Wybór i przełączanie przekładni planetarnych odbywało się w hydromechanicznie, a teraz wszechobecna elektronika wraz z systemem zarządzania silnikiem określają, w którym biegu jednostka napędowa powinna działać w danym momencie. Liczba kroków stale rośnie, osiągając dziewięć w przypadku najdroższych samochodów.

Cnoty

Wady

 • Zużyta konstrukcja
 • Możliwość pracy z dużymi momentami obrotowymi
 • „Witalność” podczas długotrwałego poślizgu
 • Nieco niższa wydajność niż wariator
 • Poczuj przełączanie, szczególnie przy małej liczbie kroków

Materiały na ten temat

Materiały na ten temat

Czterobiegowe przekładnie hydromechaniczne spełniają coraz mniej nowoczesne wymagania. Podczas podkręcania i pracy w mieście zmiana jest odczuwalna. Przy prędkościach toru zużycie paliwa jest wysokie ze względu na niezdolność do zapewnienia optymalnej prędkości silnika. Nawet niewielki wzrost podaży paliwa prowadzi do przejścia na trzeci bieg, a silnik wyje jeszcze bardziej.

Zwłaszcza tutaj wyróżnia się czterobiegowa skrzynia biegów DP0 „wszystkie francuskie”. To pudełko i jego liczne reinkarnacje są nadal instalowane na ogromnej liczbie samochodów Peugeot, Citroen i Renault o stosunkowo niskiej mocy. Najczęściej w naszym kraju właściciele takich samochodów jak Peugeot 307, Citroen C4, Renault Logan (ze wszystkim rodzina ) i Megane. Skrzynka temperamentu jest dość uparta, są „gagi” z przełączaniem. Niezawodność również nie jest wyjątkowa: rzadka skrzynia biegów tego typu żyje do 80 tys. Km bez naprawy. Czasami można zastąpić zawory, a czasem trzeba zmienić połowę „farszu”.

Ale japońska firma Jatco zdołała zrobić stosunkowo bezproblemowy czteroetapowy. Jedna z wersji jest nawet umieszczona w sedanie i hatchbacku, produkowanym pod japońską marką Datsun.

A jednak w nowoczesnym samochodzie z hydromechanicznym automatem liczba stopni musi wynosić co najmniej sześć. Super popularny Rio i Solaris w najnowszej generacji To jest w pełni potwierdzone. Maszyny wielostopniowe są znacznie bardziej ekonomiczne, zwłaszcza podczas jazdy po autostradzie. W potężnych sedanach biznesowych, w ciężkich crossoverach i SUV-ach nie ma alternatywy dla hydromechanicznych skrzyń biegów i nie jest jeszcze widoczny. Raczej staną się hybrydowe, a wtedy cała transmisja zostanie zorganizowana zupełnie inaczej. Ale to już inna historia.

Wnioski

W trudnych warunkach pracy, w przypadku silników o dużej mocy lub w sytuacji, gdy ulubiony samochód nie jest produkowany przy użyciu innego typu maszyny, można wziąć hydromechaniczną skrzynię biegów . Ale z liczbą kroków nie mniejszą niż sześć.

Wariator jest dobry w małych i średnich samochodach (nie więcej niż crossover średniej wielkości).

Radzę kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów i dwoma sprzęgłami tylko wtedy, gdy zamierzasz jeździć na nim nie dłużej niż przez okres gwarancji. Ponadto wszystkie korzyści zostaną wyrównane przez drogie naprawy. Samochody z robotem jednotarczowym , moim zdaniem, nie osiągnęły doskonałości w dziedzinie łatwości sterowania i nie mają wysokiej niezawodności w trudnych warunkach.

Podsumowując, jak zwykle oczekuję od ciebie komentarzy. Jaki typ skrzyni biegów lubisz, który jeździsz, a który chcesz?

Zdjęcie: „Jazda” i producenci

Pamiętam, że Hottabych usunął dźwięk silników latającego samolotu, ale do czego to doprowadziło?
Jaki typ skrzyni biegów lubisz, który jeździsz, a który chcesz?